Inwestycja w ropę

dollars

Od kilku miesięcy ceny ropy na giełdzie sukcesywnie spadają. Dynamiczne zmiany są powodem do wielu spekulacji inwestorów, bowiem kurs coraz częściej oscyluje w granicach progu opłacalności. Wbrew pozorom stan ten, nie jest korzystny również dla hegemonów światowej gospodarki – Rosji oraz Stanów Zjednoczonych. Również kraje europejskie traktują ropę jako ważne źródło podatków dochodowych. W dzisiejszym artykule zaprezentujemy najważniejsze informacje związane z inwestowaniem w ropę z uwzględnieniem aktualnej kondycji giełdy. Zapraszamy do pierwszej części artykułu.

Czym tak naprawdę jest próg opłacalności wydobycia ropy?

Inwestowanie w ropę zostało zrewolucjonizowane wespół z wdrożeniem metody pozyskiwania paliwa z łupków. W Stanach Zjednoczonych dało to możliwość wyprodukowania większej ilości paliwa, niż wyniósł popyt tego kraju. W związku z tymi zdarzeniami eksperci określili specjalny próg opłacalności wydobycia ropy, który w momencie procesu inwestycyjnego stanowi podstawowe kryterium. Rzecz jasna wysokość tego progu jest odmienna dla poszczególnych obszarów zwanych strefami. Ważnym kryterium jest ponadto metoda pozyskiwania paliwa. Aby uwypuklić różnice w cenach, warto cofnąć się do lipca 2015 roku – wtedy to różnice były najwyższe. Dane związane z cenami zostały opublikowane w raporcie Rystad Energy i przedstawiają się w sposób następujący :
• – Bliski Wschód – 29USD/baryłka
• – Rosja (wydobycie na szelfie) – 52USD/baryłka
• – Wydobycie poza szelfem (głębokość poniżej 200m, strefa oddalona od nabrzeża) – 43USD/baryłka
• – Łupki – 62USD/baryłka
• – Pozostałe kraje (wydobycie na szelfie) – 54USD/baryłka

Wracając do historii inwestycji związanych z ropą, warto wspomnieć, że ropa uzyskała ceny na poziomie kilkunastu dolarów za baryłkę, a było to w czasach w których zużycie energii w skali globu było znacznie niższe, zaś kurs dolara był zróżnicowany i uwarunkowany wewnętrznym obiegiem krajowym. Dziś – zgodnie z badaniami ekonomistów, kurs ten jest w 70% uwarunkowany czynnikami zewnętrznymi, co może paradoksalnie doprowadzić do kolejnego – drastycznego spadku cen ropy w najbliższych miesiącach.

Inwestowanie w ropę – od czego zacząć?

Wbrew pozorom inwestowanie w ropę nie musi być domeną wyłącznie finansowych potentatów. Duże znaczenie w tym przypadku mają media, które prezentują kursy paliw w sposób nieprzystępny, wręcz przerażający. Tak naprawdę, w ropę może inwestować każdy, kto posiada konto w maklerskim biurze. Posiadając takie konto mamy możliwość skorzystania z następujących instrumentów –
– Akcje spółek wydobywczych
– Kontrakty terminowe
– Produkty ustrukturyzowane ETF
– Certyfikaty

Więcej na temat analizy ropy na https://comparic.pl/category/analizy/commodity/oil-commodity/.