Najdrożej sprzedane obrazy na świecie, czyli jak inwestować w sztukę

malarz

Inwestycje i lokata kapitału to przede wszystkim sposób na skuteczne działanie w ramach zarządzania pieniędzmi. Dlatego właśnie chodzi przede wszystkim o umiejętne ulokowanie pieniędzy w takim miejscu, które w sposób szczególny oddziałuje na ich wzrost. Mogą to być klasyczne lokaty z procentem wzrostu, może być to fundusz inwestycyjny, w końcu mogą być to nieruchomości. Ale mogą być to także dzieła sztuki. Dziś o nich kilka słów…

Krzyk Muncha

Edward Munch jest znanym malarzem, który tworzył na przestrzeni wieków XIX i XX, choć głównie w nurtach z epoki wieku wcześniejszego. Jego największym dziełem jest Krzyk, który w dobie internetowej jest wykorzystywany m.in. w memach. To jeden z najdroższych obrazów na świecie, namalowany w 1895 roku w czterech wersjach różniących się od siebie techniką oraz sposobem wykonania. Ten Krzyk, sprzedany w 2017 roku na rzecz anonimowego nabywcy kosztował aż 119,9 mln dolarów, co dało zysk aukcyjny na niebotycznym poziomie.

ludzie

Portret Adeli Bloch-Bauer I

Wyjątkowa historia tego obrazu elektryzowała opinię publiczną w XXI wieku. Oto bowiem portret zamówiony przez Ferdynanda Bloch-Bauera, męża tytułowej Adeli u znanego malarza Gustava Klimta w 1907 roku został skradziony przez nazistów i wkrótce po wojnie trafił do Galerii Austriackiej. Wieloletnia batalia sądowa z początku stulecia pomogła i w ten sposób obraz trafił do spadkobierców, a w efekcie na aukcję. Nabywcą tego obrazu stał się nowojorski milioner Ronald Lauder, który zapłacił aż 135 milionów dolarów.
Gracze w karty

Przez kilka lat był to najdroższy obraz świata. Jeden z pięciu seryjnych obrazów impresjonistycznych Paula Cezanne’a to dwóch mężczyzn, którzy przy stole grają w karty. Obraz jest jedynym w prywatnych rękach, gdyż pozostałe znajdują się w muzeach we Francji, Anglii oraz USA. Ten konkretny obraz został sprzedany katarskiej rodzinie królewskiej za 250 milionów dolarów, co robi olbrzymie wrażenie.

farby

Salvator Mundi

Obraz Leonarda Da Vinci to obecnie najdroższe dzieło sztuki na świecie. Jego wartość przekroczyła 450 milionów dolarów. Obraz został namalowany przez renesansowego twórcę w latach 1506-1513 i przedstawia Chrystusa w pozycji zbawiciela świata błogosławiącego glob. Został on zamówiony na potrzeby Ludwika XII, a w 2017 roku sprzedano go, czyniąc zeń najdroższe dzieło inwestycyjne, tłumaczy redaktor portalu https://comparic.pl/.

Banksy

Charakterystyczny uliczny klimat Banksy’ego to znak rozpoznawczy artysty, o którym nikt nie wie nic. To osoba owiana tajemnicą, która pojawia się znikąd w przestrzeni publicznej i znika, nieuchwytnie. Banksy jakiś czas temu znalazł się na ustach wszystkich, gdy jego obraz uległ samozniszczeniu podczas aukcji w galerii. Sam artysta skomentował to trzema krótkimi „Idzie, idzie, poszło” oraz zdjęciem zdezorientowanej publiczności. Chwilę wcześniej Dziewczynka z balonikiem została sprzedana za około milion dolarów, jednak po całej akcji jej wartość diametralnie wzrosła.

Inwestowanie w dzieła sztuki może być niezwykle opłacalnym zajęciem, o którym nie należy zapominać w żadnym momencie. Dlatego warto pomyśleć o takiej lokacie kapitału, która z pewnością nie przyniesie nam straty, a z dużym prawdopodobieństwem da niebywały zysk.