Największe oszustwa finansowe stulecia

eye

Historia oszustw finansowych jest tak długa jak historia pieniądza. My postanowiliśmy wyodrębnić 5 – naszych zdaniem największych matactw na tle finansowym ostatniego wieku. Nie brakuje finezyjnych pomysłów, cwaniackich zagrań i przypadków, które z dnia na dzień czyniły oszusta milionerem. Zapraszamy do zapoznania się z rankingiem!

Wakacje na Florydzie

Bardzo często najprostsze rozwiązania bywają najskuteczniejsze – a w tym przypadku także korzystne pod względem finansowym. Doskonale wie o tym małżeństwo państwa Stabe wespół z córką. Pozornie – niczym nie wyróżniająca się rodzina z miasteczka Huntington wstanie Indiana rozpoczęła zbiórkę pieniędzy potrzebnych na leczenie córki, która zachorowała na białaczkę. Praktycznie wszyscy mieszkańcy miasteczka zaangażowali się w finansową pomoc. Akcje promujące to efekt udziału mediów. Skala zbiórki przeszła najśmielsze oczekiwania wszystkich zaangażowanych – zebrano łącznie 13mln dolarów. Szkopuł w tym, że córka państwa Stabe była zdrowa jak ryba. Nie przeszkadzało to wyjechać całej rodzinie na Florydę, by korzystać z uroków Disney World.

dollars

Kanadyjska loteria

Choć Kanadyjczycy uchodzą za osoby nader spokojne – wręcz nużące, to ich przekręt finansowy zaprzeczył tej teorii w 100%. To właśnie oni są autorami jednego z największych oszust finansowych ostatniego stulecia. Twórcy „kanadyjskiej loterii” regularnie dzwonili do sędziwych wiekiem Brytyjczyków informując ich o wygranej w loterii. W celu odbioru milionów dolarów nagrody musieli oni ponieść opłaty manipulacyjne, które oscylowały w granicach 40tys funtów. Doprowadziło to do gigantycznych przychodów, których ofiarami stali się bywalcy tzw. listy frajerów – osób już raz oszukanych.

Zmarły dyktator Nigerii

Rozwój Internetu sprawił, że sieć stała się sporym obszarem do zagospodarowania dla finansowych oszustów. W ten sposób spopularyzowano przekręt znany z numeru 419. Jest to forma nagrody za udostępnienie numeru konta i przelanie niewielkiej kwoty w celu otrzymania gratyfikacji finansowej. Udostępnienie numeru konta kończyło się w większości przypadków jego wyczyszczeniem , zaś autor emaila – członek rodziny zmarłego dyktatora Nigerii z pewnością mógł wyprawić pogrzeb jakiego świat nie widział…

dollars

Miłość potrafi być ślepa

Zapewne większość zna historię rodzimego amanta – Kalibabki występującego pod pseudonimem Tulipan. Podobne działania prowadzone są nagminnie jednak z większą dozą ostrożności. Przekonał się o tym pewien Amerykanin, którego rozkochała w sobie oszustka posiadająca konto na portalu randkowym. Zanim doszło do spotkania obojga wspomniany mężczyzna opłacić ślub koleżanki adoratorki, leczenie jej ojca oraz pogrzeb matki. Na owe – pozorne zabiegi wydał bagatelka 45tys funtów. Cóż, miłość bywa ślepa.

Struktura piramidalna

Zdecydowanie największym przekrętem finansowym ostatniego stulecia jest albańska piramida finansowa, która w latach 90’ pochłonęła cały dorobek życie blisko 70% Albańczyków. Mało tego – doprowadziła ona do zamieszek oraz upadku rządu nieomal wywołując domową wojnę. Projekt gwarantował 100% zysk w skali roku – efekt? Wiele osób z dnia na dzień stało się bankrutami.

Współpraca: http://comparic.pl/