Portfel inwestycyjny – co warto wiedzieć?

wallet

Inwestowanie rozpocząć należy od poznania podstawowych pojęć, bez których nie można poruszać się w gronie inwestorów. Do jednych z nich należy portfel inwestycyjny. Chcąc inwestować należy wiedzieć nie tylko, co oznacza, ale również jak wykorzystać wiedzę i jakie metody stosować, aby przyczynił się do powiększania majątku. Co potrzebne jest do zbudowania zyskownego portfela inwestycyjnego oraz jak nim zarządzać, by mieć jak najwięcej korzyści?

Definicja

Portfel inwestycyjny zbiór aktywów inwestora, w które lokowany jest wcześniej zgromadzony kapitał. Celem tego jest pomnożenie oszczędności i uzyskanie jak największych korzyści. To, w jaki sposób portfel inwestycyjny jest budowany, zależy od wielu różnych czynników. Zaczynając od sytuacji majątkowej, a więc kwoty, jaką można przeznaczyć na zainwestowanie, poprzez doświadczenie i indywidualne umiejętności, na przykład szybkość podejmowania decyzji lub odporność na stres, aż po wiek, a nawet stan cywilny. Wyróżnia się kilka podstawowych rodzajów portfeli inwestycyjnych: portfel bezpieczny, w skład którego wchodzą lokaty długoterminowe i obligacje; portfel akcji spółek; portfel zrównoważony, czyli taki, który obejmuje zarówno akcje, jak i mniej ryzykowne bony skarbowe oraz portfel aktywnej alokacji.

money

Jak zbudować portfel inwestycyjny?

Inwestowanie rozpocząć należy od wyznaczenia celu, jaki chcemy osiągnąć poprzez zbudowanie portfela oraz ustaleniu wstępnych założeń i metod działania, które przybliżą nas do sukcesu. Konieczne jest przeanalizowanie swoich możliwości finansowych, a więc dopasowanie zgromadzonego kapitału do wybranych aktywów w taki sposób, by rezultatem były jak największe korzyści. Co to oznacza w praktyce? Zainwestowanie określonej kwoty w nieruchomości może przynieść większe lub mniejsze zyski niż zainwestowanie tych samych pieniędzy w akcje jakiejś spółki. W przypadku inwestowania czasem warto zdecydować się na mniej aktywów, ale takich, które dobrze rokują. Należy też umieć jasno określić sytuację na rynku i przeanalizować, na jakim obszarze będziemy czuć się lepiej i pewniej. Kolejnym krokiem jest poznanie swoich możliwości i reakcji. Jeśli pojawiające się ryzyko lub porażka są źle znoszone, warto wybrać stabilniejsze sektory inwestowania, na przykład lokaty lub obligacje. Do najczęściej wybieranych aktywów należą fundusze emerytalne, akcje spółek, waluty, nieruchomości, lokaty, fundusze inwestycyjne.

coins

Dodatkowo warto dywersyfikować inwestując w złoto (tu więcej o złocie: https://comparic.pl/category/analizy/analiza-techniczna-zlota/) czy waluty jak np. dolary – https://comparic.pl/kurs-dolara-notowania-online-comparic/.

Zarządzanie portfelem inwestycyjnym

Wybranie aktywów i zainwestowanie w nie to dopiero początek drogi do powiększania swojego majątku. Konieczne jest stałe monitorowanie sytuacji na rynku, analizowanie, czy kolejne inwestycje są ryzykowne czy bardziej zyskowne. Wszystkie etapy wymagają aktualizacji danych na bieżąco. Zarządzanie portfelem będzie zyskowne wtedy, kiedy określona zostanie tolerancja ryzyka, a także stopa zwrotu inwestycji. Regularne sprawdzanie stanu na rynku pozwoli uniknąć błędów i strat, zachować płynność inwestowania, a co za tym idzie – podnieść poziom korzyści.