Warto oszczędzać, ale najpierw warto wiedzieć jak to robić!

Naprawdę wiele osób narzeka dzisiaj an problemy w obszarze finansowej sfery swojego życia i może w sumie byłoby to uzasadnione, gdyby nie fakt, ze sami narzucają sobie ograniczające przekonania, które dotyczą szeroko rozumianego podejścia do życia. Takiego podziału, coś na zasadzie – czarne i białe, bogaci i biedni. I z reguły sami stawiają się na pozycji tych biednych, bo jedyne co są w stanie odczuć na reakcję na wieść o tym, ze ktoś ma lepiej, prowadzi lepszy biznes i jeździ lepszym samochodem, czy ma większe mieszkanie – to reakcja oparta o zazdrość i deprecjonowanie dokonań takiej osoby. Powiedzmy sobie szerze, nie ma się co oszukiwać, gdybyśmy chcieli sobie tutaj wszystko dobrze zorganizować to szybko dostrzeżemy że praktycznie rzecz ujmując w podejściu do tego rodzaju sytuacji królują jakieś przekonania wyniesione prawdopodobnie z domu rodzinnego, gdzie mamy zakorzenione silne archetypy odnośnie pieniędzy.

Tymczasem, gdy sobie będziemy mogli zorganizować cała konkretną serię działań, które mogłyby oscylować wokół oszczędzania., szybko dostrzeżemy konkretne rozwiązania, będące odpowiedzią na pytanie – po co w ogóle jest oszczędzanie? A no po to, żebyśmy mogli sobie konkretnie przełożyć wszystko na to, aby móc w sposób konkretny i sensowny zrobić to na zasadzie takiej, że mamy konkretne plany i wiemy jak krok po kroku postąpić, by je zrealizować. Warto zapamiętać, że oszczędzanie to nie jest działanie za karę, przeciwnie – to raczej przejaw mądrego i sensownego, nowoczesnego podejścia do finansów.

Czasy są niepewne i trzeba naprawdę dobrze znać się na tych wszystkich mechanizmach, jeżeli chcemy mieć tak zwany – święty spokój, bez kombinowania i klarowania sobie czarnych wizji, tu po prostu musi być opcja przygotowania się na takie warianty, które będziemy mogli szybko i skutecznie dla siebie zweryfikować. To jest oczywiste, że gdy nie wiemy za bardzo jak zabrać się za oszczędzanie, początki mogą być dosyć trudne. Ale pamiętajmy, że to ma być nawykowe działanie, więc warto zacząć nawet od małych kwot i wydzielić sobie, na co konkretnie oszczędzamy. Takie określenie celu będzie bardzo dobrym wariantem szczególnie w takim przypadku, jeśli wcześniej nie mieliśmy za bardzo doświadczenia w oszczędzaniu pieniędzy. To przecież oczywiste, że będziemy mogli sobie konkretnie coś zorganizować, gdy mamy plan i samozaparcie. Wystarczy tylko ruszyć i zacząć.