Co warto wiedzieć o rublu rosyjskim?

     Nie da się ukryć, że rubel rosyjski jest walutą używaną w jednym z najsilniejszych mocarstw świata. Nie ma on jednak zbyt mocnej pozycji, gdyż nadszarpnęły ją dość mocno kryzysy polityczne. Każdy, kto interesuje się rynkiem walutowym, zarówno zawodowo jak i hobbystycznie, powinien jednak znać cechy charakterystyczne tej waluty i wiedzieć jaki jest jej kurs. 

Gdzie można płacić rublem i co wpływa na niestabilność jego kursu?

     Większość ludzi z całą pewnością zdaje sobie sprawę z faktu, że co do zasady rublem można płacić jedynie w Federacji Rosyjskiej. Jak powszechnie wiadomo, na skutek zawirowań politycznych, rublem można płacić również w Abchazji i Osetii Południowej, a także w Doniecku czy Ługańsku. Trzeba jednak pamiętać o tym, że miejsca te nie należą do najbezpieczniejszych na świecie, dlatego turyści powinni ich unikać.

     Rubel rosyjski jest więc walutą bardzo zależną od polityki. Okres największej stabilności tej waluty przypadał na przełom XIX i XX wieku. Obecnie Federacja Rosyjska jest stroną wielu drobnych konfliktów na świecie. Z tego też względu bardzo trudno prognozować notowania tej waluty. Obecnie kurs rubla jest wyjątkowo niski, na co wpływ niewątpliwie mają już wspomniane powyżej konflikty, w które zaangażowana jest Federacja Rosyjska. Słaby kurs rubla rosyjskiego (https://comparic.pl/kurs-rubla-rosyjskiego-rubpln-notowania-online/) sprawia, że z Rosji wycofuje się wielu inwestorów. Należy jednak pamiętać o tym, że rosyjski rubel już nie raz wyszedł z kryzysu obronną ręką. Warto mieć na uwadze chociażby kryzys z 2014 roku. 

     Trzeba pamiętać także o tym, że za słabą pozycję rubla odpowiedzialny jest również spadek cen ropy oraz gazu. Rosja eksportuje bowiem bardzo duże ilości tych surowców. Wszelkie wahania dotyczące cen wspomnianych wyżej surowców odbijają się niekorzystnie na kondycji gospodarczej Rosji, a tym samym na pozycji rubla. 

     Podsumowując zebrane wyżej rozważania należy pamiętać o tym, że kurs rubla w znaczącej mierze zależy od sytuacji politycznej w Rosji. Jest to waluta wyjątkowo niestabilna, chociaż wychodzi z kryzysów obronną ręką. Federacja Rosyjska nadal bowiem jest imperium mimo licznych problemów zarówno gospodarczych jak i politycznych.  

Autor: Comparic