Jaką walutę warto zabrać ze sobą na wakacje do Turcji?

Wiele osób już dobrych parę miesięcy przed wyjazdem zaczyna swoje przygotowania do podróży. Jaką walutę warto zabrać ze sobą na wakacje do Turcji? Co jest bardziej korzystniejsze euro, dolar czy lira turecka?

Tanie wczasy w Turcji

 Wakacje w Turcji w tym roku można zakupić w bardzo atrakcyjnej cenie, a to wszytko przez niski kurs liry tureckiej- który spowodowany jest przez różne zawirowania polityczne i gospodarcze. Kurs wymiany złotówki na liry tureckie jeszcze nigdy nie był tak korzystny, dlatego nie tylko wczasy, ale również wszelkie zakupy na miejscu są stosunkowo tanie. 
Niestety inflacja w Turcji jest dość duża, a tym samym wartość nabywcza pieniądza mała. Polscy turyści pomimo wyższych cen w Turcji, po przewalutowaniu złotówek na liry i tak mogą kupić dużo więcej towaru niż dekadę temu, kiedy kurs liry tureckiej był wysoki.

Mało stabilna lira turecka

 W ostatnim roku złotówka umocniła się w stosunku do kursu liry tureckiej. Dzięki temu zakupy w Turcji dla Polaków stały się bardzo atrakcyjne. Jednak nadal wielu Polaków ma dylemat- jaką walutę zabrać ze sobą do Turcji? Zdania są bardzo podzielone wiele osób uważa, iż najlepiej zabrać ze sobą dolary albo euro. Jednak coraz więcej polaków zabiera ze sobą lirę turecką.
Praktycznie w każdym mieście można płacić nie tylko w lirach, lecz również w euro i dolarach. Większość sprzedawców podaje w trzech najważniejszych walutach pomimo, iż kurs liry tureckiej w ostatnim czasie jest mało stabilny.  

Niski kurs liry tureckiej spowodowany przez prezydenta Turcji?

Za ciągle słabnący kurs liry tureckiej odpowiada obecny prezydent Turcji- Recep Erdogan. Kolejne posunięcia obecnego prezydenta wzbudzają nieufność wśród zagranicznych inwestorów, którzy coraz częściej rezygnują z inwestycji w Turcji.
Brak zagranicznych inwestorów wzbudza m.in. najwyższa od 13 lat inflacja oraz bardzo wysoki deficyt w budżecie państwa.
 
W chwili obecnej wczasy w Turcji stały się  bardziej dostępne dla większości przeciętnych Polaków dzięki tak niskiemu kursowi liry tureckiej.

Przy współpracy: Comparic